Mechanizm działania depilacji laserowej

Podstawową zasadą umożliwiającą laserowe usuwania owłosienia jest selektywna fototermoliza czyli dopasowanie długości fali światła oraz czasu trwania impulsu laserowego, tak aby uszkodzić docelową tkankę, z minimalnym wpływem na tkanki otaczające. Lasery stosowane w depilacji powodują miejscowe uszkodzenie poprzez selektywne ogrzanie materii o ciemniejszej barwie - melaniny, w obszarze, który jest odpowiedzialny za wzrost włosa, czyli w mieszku włosowym, przy tym nie ogrzewając reszty skóry.

Melanina jest głównym chromoforem dla laserów depilujących dostępnych obecnie na rynku. Melaniny są polimerami, których skład chemiczny zależy przede wszystkim od natury substratu i warunków lokalnych w jakich te substancje powstają. Melaniny naturalnie występuje w skórze i nadają kolor skórze oraz włosom. We włosach występują dwa rodzaje melaniny. Eumelanina nadaje włosom kolor brązowy lub czarny, natomiast feomelanina pigmentem o zabarwieniu żółtoczerwonym, więc nadaje włosom kolor blond lub czerwony. Ze względu na efekt selektywnej absorpcji fotonów światła laserowego jedynie włosy o zabarwieniu czarnym bądź brązowe włosy mogą zostać usunięte. Najlepsze działanie lasera widoczne jest ciemnych włosach. Idealnym połączeniem jest jasna skóra oraz ciemne włosy, w takim przypadku skuteczność działania depilacji laserowej jest największa, jednak nowoczesne laser są w stanie usunąć czarne włosy u osób z ciemną skórą [1].

Lasery służące do depilacji laserowej są w użyciu od 1997 roku i zostały zatwierdzone do "trwałej redukcji włosów" w USA przez Food and Drug Administration (FDA) [1]. Zgodnie z definicją FDA ,,stała'' redukcja owłosienia oznacza długoterminowe zmniejszenie liczby włosów odrastających po zakończeniu terapii laserowej. Część pacjentów, poddanych terapii depilacji laserowej, po kilku latach, odnotowuje odrost włosów na obszarach ciała objętych działaniem lasera. Oznacza to, że zabiegi depilacji laserowej powodują trwałe zmniejszenie całkowitej liczby włosów, lecz w niektórych przypadkach nie będą powodować trwałego usunięcia wszystkich włosów [1].

Depilacja laserowa jest zabiegiem bardzo popularnym ze względu na jego szybkość oraz skuteczność, ważne jest jednak aby podkreślić, że skuteczność zależy umiejętności i doświadczenia operatora lasera, a także od wyboru dostępnych technologii laserowych zastosowanej w terapii.

Film naszego partnera (Victoria Day Spa)

Lightsheer - Jak to działa? from Victoria Day Spa.


Bibliografia

Facebook Comments Box