Depilacja laserowa w zwolnionym tempie

Laserowe usuwanie włosów uważane jest za najpopularniejszy zabieg kosmetyczny na świecie. W artykule Historia Depilacji laserowej oraz na stronie Mechanizm działania wyjaśniliśmy w jaki sposób dochodzi do uszkodzenia mieszka włosowego, a co za tym idzie, jak uzyskujemy trwałe usunięcie włosów. Na filmie załączonym poniżej można zobaczyć, w zwolnionym tempie, jak dokładnie wygląda proces depilacji laserowej.


W celu lepszej wizualizacji, prowadzący nagranie zdecydował się nie golić depilowanych włosów, lecz my przypominamy, że przed zabiegiem włosy powinny być ogolone. W filmie wykorzystany był laser o długości fali świetlnej 1064 nm, czyli operujący w podczerwieni. Impulsy świetlne trwają zaledwie kilka milisekund, powodując podgrzanie włosa do temperatury ponad 100°C.

W jaki sposób usuwane są włosy? Skóra oraz włosy zawierają melaninę, barwnik nadającą kolor skórze oraz włosom. Melanina absorbuje szerokie spektrum światła, szczególnie ultrafioletowego. Absorpcja ta jest ważna ponieważ zabezpiecza nasze ciało przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Główną zasadą umożliwiającą depilację laserową jest tzw. selektywna fototermoliza czyli dopasowanie czasu trwania impulsu świetlnego oraz długości fali światła laserowego w taki sposób aby uszkodzić docelową tkankę, jednocześnie minimalizując obrażenia tkanek sąsiednich. Lasery stosowane w kosmetologii powodują miejscowe uszkodzenie mieszka włosowego poprzez silne ogrzanie materii o ciemniejszej barwie - właśnie melaniny. Bardzo ważne jest aby obrażenia dla otaczającej skóry były minimalne, dlatego impulsy świetlne trwają zaledwie kilka milisekund.

Usuwanie włosów przy pomocy laserów jest zabiegiem bardzo popularnym ze względu skuteczność oraz szybkość. Należy podkreślić jednak, że skuteczność zależy również od umiejętności i doświadczenia operatora lasera.


Zobacz również: Historia Depilacji laserowej, Mechanizm działania