Ile zabiegów depilacji laserowej jest niezbędne do trwałego usunięcia owłosienia?

ile zabiegów depilacji laserowejDepilacja laserowa jest skuteczną metodą trwałego usuwania owłosienia, ale podczas jednego zabiegu nie można usunąć wszystkich włosków. Dlaczego tak się dzieje i ile zabiegów zagwarantuje satysfakcjonujący efekt?

Włos jest zbudowany z widocznej łodygi i korzenia znajdującego się w skórze. Korzeń wyrasta z torebki, czyli mieszka włosowego, u którego podstawy mieści się opuszka nazywana cebulką włosową. Cebulka jest osadzona w brodawce i wypełniają ją komórki macierzy, które odpowiadają za wzrost włosa. Stanowi jedyną żywą częścią włosa – to w niej tworzą się melanocyty wpływające na produkcję melaniny odpowiedzialnej za kolor włosów. Zlikwidowanie włosa na stałe wymaga zniszczenia mieszka włosowego, gdy włos jest w fazie aktywnego wzrostu. Melanina służy jako przewodnik dla wiązki lasera, która powoduje rozgrzanie brodawki włosowej i niszczy ją. Włosy usunięte w fazie aktywnej zwykle nie odrastają. Nie rosną jednak równomiernie, co powoduje, że znajdują się w różnych fazach wzrostu i to stanowi przyczynę powtarzania zabiegu laserowego. Konieczność ponownego zabiegu wiąże się po prostu z naturalną fizjologią organizmu.

Ilość włosów znajdująca się w fazie wzrostu wynosi zwykle 20-30% owłosienia ciała. Ich ilość może się różnić w zależności od określonej partii ciała. W celu zlikwidowania znacznej części owłosienia potrzebne są co najmniej 3 zabiegi wykonywane w odstępach co 8 tygodni. Odstępów pomiędzy sesjami depilacji należy przestrzegać ze względu na fakt, że dzięki temu kolejne włosy będą znajdować się w odpowiedniej fazie wzrostu. Szacuje się, że uzyskanie wysoce satysfakcjonujących rezultatów wymaga 6-8 zabiegów depilacji laserowej, ale ilość sesji zależy od depilowanego obszaru ciała, grubości włosa i głębokości, na jakiej znajduje się korzeń. O faktycznej ilość zabiegów przeprowadzonych za pomocą lasera decydują indywidualne cechy. Zdarza się czasem, że zniszczone brodawki włosowe próbują się aktywować, dlatego zaleca się powtarzanie zabiegu co rok lub dwa lata.

Czytaj również